Нашы мерапрыемствы

13.03.20

«Згукі Мінуўшчыны»

11 сакавіка 2020 года на базе ДУА «Сярэдняя школа №168 г.Мінска» адбыўся II адкрыты конкурс беларускага народнага спеўнага і музычна-інструментальнага выканальніцтва «Згукі Мінуўшчыны» у адпаведнасці з адукацыйна-культурнай праграмай «Традыцыйная культура і моладзь» у рамках гарадскога рэсурснага цэнтра па выхаваўчай рабоце «Фарміраванне нацыянальнай самасвядомасці асобы сродкамі традыцыйнага народнага мастацтва беларусаў». Удзельнікамі сустрэчы сталі больш за 20 фальклорных, вакальных, інструментальных калектываў Беларусі.

У раду экспертаў конкурса ўвайшлі:

КАЛАЦЭЙ Вячаслаў Віктаравіч, загадчык кафедры этналогіі і фальклору ўстановы адукацыі «Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт культуры і мастацтваў», дацэнт, кандыдат культуралогіі, старшыня рады экспертаў;

 

КАНСТАНЦІНАВА Таццяна Леанідаўна, малодшы навуковы супрацоўнік аддзела музычнага мастацтва і этнамузыкалогіі дзяржаўнай навуковай установы «Цэнтр даследаванняў беларускай культуры, мовы і літаратуры НАН Беларусі»;

 

БОГАНЕВА Алена Міхайлаўна, навуковы супрацоўнік сектара этналінгвістыкі і фальклору дзяржаўнай навуковай установы «Цэнтр даследаванняў беларускай культуры, мовы і літаратуры НАН Беларусі», лаўрэат спецыяльнай прэміі Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь дзеячам культуры і мастацтва, 2014 года;

 

КРЫЎКО Таццяна Міхайлаўна, метадыст аддзялення навукова-метадычнага і псіхолага-педагагічнага суправаджэння дадатковай адукацыі ДУ «Нацыянальны цэнтр мастацкай творчасці дзяцей і моладзі» Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь.

 

Пераможцы конкурса ў намінацыях:

 

ПРАЕКТ

«СПЕЎНАЕ ВЫКАНАЛЬНІЦТВА»

Катэгорыя А (дзіцячыя садкі)

Дыплом І ступені

Фальклорны калектыў «Мілавіца»

ДУА «Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі «Ветразь» г.Мінска»

Група «Зярняткі»

Снітко М.В., кіраўнік.

Дыплом ІІ ступені

Вакальны ансамбль «Васількі»

ДУА «Яслі-сад №431 г.Мінска»

Сідлярэвіч Э.В., кіраўнік.

Дыплом ІІ ступені

Калектыў «Пралесачкі»

ДУА «Яслі-сад №390 г.Мінска»

Музыкантава В.А., Савостава В.М.,кіраўнікі.

Дыплом ІІІ ступені

Спеўны ансамбль«Весялінка»

ДУА «Яслі-сад №311 г.Мінска»

Авербург Л.І., кіраўнік.

ПРАЕКТ

«СПЕЎНАЕ ВЫКАНАЛЬНІЦТВА»

Катэгорыя Б (аматарская творчасць)

Група І (6–11 год)

Дыплом І ступені

Фальклорны гурт «Сунічкі»

ДУА «Сярэдняя школа №145 г.Мінска»

Шурлакова І.Л., кіраўнік.

Дыплом ІІ ступені

Фальклорны калектыў «Мілавіца»

ДУА «Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі «Ветразь» г.Мінска»

Група «Парасткі»

Снітко М.В., кіраўнік.

Дыплом ІІ ступені

Фальклорны гурт «Явар»

ДУА «Сярэдняя школа №159 г.Мінска»

Балцэвіч С.Г., кіраўнік.

Дыплом ІІІ ступені

ДУА «Вучэбна-педагагiчны комплекс

«Дзiцячы сад-пачатковая школа №468 г.Мiнска»

Лiпоўская В.С., кіраўнік.

Дыплом ІІІ ступені

Узорны фальклорны гурт «Валошкі»

Новінскі сельскі Дом культуры Бярэзінскага раёна

Клімовіч С.А., кіраўнік.

ПРАЕКТ

«СПЕЎНАЕ ВЫКАНАЛЬНІЦТВА»

Катэгорыя Б (аматарская творчасць)

Група ІІ (12–17 год)

Дыплом І ступені

Фальклорны гурт «Явар»

ДУА «Cярэдняя школа № 159 г. Мінска»

Балцэвіч С.Г., кіраўнік.

Дыплом ІІ ступені

Узорны ансамбль народнай песнi «Вясёлка»

ДУА «Сярэдняя школа №1 г.Мінска»

Таберка Н.М.,  кіраўнік узорнага ансамбля.

Дыплом ІІ ступені

Заслужаны аматарскі калектыў Рэспублікі Беларусь

узорны фальклорны гурт«Берагіня».

ДУА «Мётчанскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Барысаўскага раёна» Мінскай вобласці

Група «Выспа»

Абрамовіч А.А.,  музычны кіраўнік.

Дыплом ІІІ ступені

Фальклорны калектыў «Мілавіца»

ДУА «Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі «Ветразь» г.Мінска»

Група «Журавінкі»

Снітко М.В., кіраўнік фальклорнага калектыва.

Дыплом ІІІ ступені

Узорны фальклорны гурт «Валошкі»

Новінскі сельскі Дом культуры Бярэзінскага раёна

Клімовіч С.А., кіраўнік.

ПРАЕКТ

«МУЗЫЧНА-ІНСТРУМЕНТАЛЬНАЕ ВЫКАНАЛЬНІЦТВА»

Катэгорыя Б (аматары; без уліку ўзроставай градацыі)

Дыплом І ступені

Фальклорны гурт «Явар»

ДУА «Сярэдняя школа №159 г.Мінска»

Балцэвіч С.Г., кіраўнік.

Дыплом ІІ ступені

Фальклорны калектыў «Мілавіца»

ДУА «Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі «Ветразь» г.Мінска»

Герашчанка А.А., кіраўнік.

Дыплом ІІІ ступені

Інструментальны ансамбль «Каприс»

ДУА «Сярэдняя школа №11 г.Мінска»

Пашкевіч І.В., кіраўнік.

Дыплом ІІІ ступені

Інструментальны ансамбль «Лістапад»

ДУА «Сярэдняя школа №11 г.Мінска»

Лазоўскі М.М., кіраўнік.

Дыплом ІІІ ступені

Ансамбль народных інструментаў «Музыкі»

ДУА «Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі «Ветразь» г.Мінска»

Герашчанка А.А., кіраўнік.

ПРАЕКТ

«МУЗЫЧНА-ІНСТРУМЕНТАЛЬНАЕ ВЫКАНАЛЬНІЦТВА»

Катэгорыя В

Група І (дзіцячыя мастацкія школы)

Дыплом І ступені

Ансамбль народнай музыкі «Гулянок»

ДУА «Смаргонская дзіцячая школа мастацтваў імя М.К.Агінскага»

Варонін Яўгеній Валер’евіч,кіраўнік.

ПРАЕКТ

«СОЛЬНАЕ ВЫКАНАЛЬНІЦТВА»

(салісты-мультывыканаўцы адначасова дэманструюць сваё ўмельства ў спевах,

ігры на народных інструментах, апавяданні)

Катэгорыя В, Група І

Катэгорыя Г, Група (аматары, 18–30 год)

Дыплом І ступені

Саўко Цімафей

Фальклорны калектыў «Мілавіца»

ДУА «Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі «Ветразь» г.Мінска»

Герашчанка А.А., педагог.

Дыплом І ступені

Кашкан Мікола

Фальклорны калектыў «Мілавіца»

ДУА «Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі «Ветразь» г.Мінска»

Дыплом ІІ ступені

Клімовіч Аляксей

Узорны фальклорны гурт «Валошкі»

Новінскі сельскі Дом культуры Бярэзінскага раёна

Клімовіч А.А., Клімовіч С.А., кіраўнікі.

Дыплом ІІІ ступені

Клімовіч Цімафей

Узорны фальклорны гурт «Валошкі»

Новінскі сельскі Дом культуры Бярэзінскага раёна

Клімовіч А.А., Клімовіч С.А., кіраўнікі.

ПРАЕКТ

«ТУРНІР САЛІСТАЎ-МУЛЬТЫВЫКАНАЎЦАЎ ТВОРАЎ

НАРОДНАЙ СПАДЧЫНЫ»

Група І (13–17 год)

ДУА «Мётчанскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Барысаўскага раёна» Мінскай вобласці

Абрамовіч А.А.,  музычны кіраўнік.

Дыплом І ступені

Кавальчук Аляксей

Дыплом І ступені

Раджабава Кацярына

Дыплом ІІ ступені

Гузан Іван

Дыплом ІІІ ступені

Кудзін Кірыл

Дыплом ІІІ ступені

Клімовіч Яніна

Узорны фальклорны гурт «Валошкі»

Новінскі сельскі Дом культуры Бярэзінскага раёна

Клімовіч С.А., кіраўнік.

Дыплом ІІІ ступені

Шавялёнак Аляксандра

Дзіцячы ўзорны ансамбль «Лянок»

ДУА «Дзіцячая школа мастацтваў Асіповіцкага раёна»

Шведава Я.А., кіраўнік.

ПРАЕКТ

«ТУРНІР САЛІСТАЎ-МУЛЬТЫВЫКАНАЎЦАЎ ТВОРАЎ

НАРОДНАЙ СПАДЧЫНЫ»

Група ІІ(18–30 год)

Фальклорны калектыў «Мілавіца»

ДУА «Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі «Ветразь» г.Мінска»

Снітко М.В., кіраўніккалектыва.

Дыплом І ступені

Чэпа Паліна

Дыплом ІІ ступені

Барадзін Юрась

Дыплом ІІІ ступені

Шчагалюцін Арцемій

Фальклорны калектыў «Агнявец»

УА «Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт культуры і мастацтваў»

Петухова Н.В., кіраўнік калектыва.

Дыплом ІІ ступені

Хамутова Ірына

Віншуем пераможцаў і ўдзельнікаў!

23.10.20

Майстар-клас "Саламяная казка"

Чытаць далей »