"Кацігарошак - 2019"

  • ПАЛАЖЭННЕ аб падрыхтоўцы і правядзенні другога адкрытага раённага конкурсу апавядальнікаў народнай прозы ў межах раённай адукацыйна-культурнай праграмы “Традыцыйная культура і моладзь” (2015-2020гг.) (фармат файла.doc - памер 27.6 kb) спампаваць / паглядзець

Удзельнікаў конкурсу ацэньвала рада экспертаў:

Валодзіна Таццяна Васільеўна, загадчык аддзела фалькларыстыкі і культуры славянскіх народаў Дзяржаўнай навуковай установы “Цэнтр даследаванняў беларускай культуры, мовы і літаратуры НАН Беларусі”, дацэнт, доктар філалагічных навук, старшыня Рады;

Варфаламеева Тамара Барысаўна, кандыдат мастацтвазнаўства, лаурэат спецыяльнай прэміі Прэзідента Рэспублікі Беларусь дзеячам культуры і мастацтва 2014 года;

Калацэй Вячаслаў Віктаравіч, дацэнт, кандыдат культуралогіі, загадчык кафедры этналогіі і фальклору ўстановы адукацыі “Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт культуры і мастацтваў”;

Мармыш Таццяна Міхайлаўна, малодшы навуковы супрацоўнік аддзела фалькларыстыкі і славянскіх народаў;

Рыжкова Ларыса Мікалаеўна, кіраўнік узорнага фальклорнага ансамбля “Калыханка” Міханавіцкага цэнтра фальклору Мінскага раёна Мінскай вобласці.

Удзел у II адкрытым конкурсе апавядальнікаў беларускай народнай прозы “Кацігарошак” прынялі 12 устаноў адукацыі:

  • ДУА “Вучэбна-педагагічны комплекс “Дзіцячы сад-пачатковая школа №468 г. Мінска”,
  • ДУА “СШ №1”,
  • ДУА “СШ №30”,
  • ДУА “СШ №71”,  
  • ДУА “Гімназія №56”,
  • ДУА “Гімназія №18 г. Мінска”,
  • ДУА “Мётчынскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад – СШ Барысаўскага раёна”,
  • ДУА “СШ №159”,
  • ДУА “ СШ №110”,
  • ДУА” СШ №11 г. Мінска”,
  • ДУА “СШ №194”,
  • УА “Беларускі дзяржаўны універсітэт культуры і мастацтваў”.

Пераможцы II адкрытага конкурса апавядальнікаў беларускай народнай прозы “Кацігарошак” размеркаваліся наступным чынам:

Катэгорыя А “Казка”, “Лічылка”
1 месца - Кірыл Кудзін, ДУА “Мётчанскі вучэбна–педагагічны комплекс дзіцячы сад–СШ Барысаўскага раёна», 
з казкай «Бабы Вольчыны казкі». Да конкурсу падрыхтавала Тамара Мікалаеўна Цыганкова.
2 месца - Дарья Лосік, ДУА «Гімназія №18 г.Мінска», 
з казкай «Як курачка пеўніка ратавала». Да конкурсу падрыхтавала Святлана Георгіеўна Яфімава.
2 месца -  Сафiя Лук’янцава, ДУА «ЦДАДіМ «Ветразь» г.Мінска», 
з казкай «Пан і казачнік». Да конкурсу падрыхтавала Алена Міхайлаўна Дварнічэнка.
3 месца - Андрэй Важнік, ДУА «Гімназія №18 г.Мінска»,
з казкай «Дзедава рукавічка». Да конкурсу падрыхтавала Святлана Георгіеўна Яфімава.
3 месца -  Альбіна Яцкевіч, ДУА «СШ №159 г. Мінска», 
з казкай «Ішоў мальчык». Да конкурсу падрыхтавала Святлана Генадзьеўна Балцэвіч.

Катэгорыя Б “Казка”, “Хуткамоўка”
1 месца - Ганна Дзядзюля, ДУА «СШ № 71 г.Мінска», 
з казкай «Пшанічны каласок».Да конкурсу падрыхтавала Святлана Васільеўна Краўчэня.
2 месца - Руслан Касарэўскі,ДУА «СШ № 11 г. Мінска», 
з казкай «Людзей слухай, а свой розум май». Да конкурсу падрыхтавала Элеанора Львоўна Каплан.
3 месца -  Іван Гузан, ДУА «Мётчанскі вучэбна–педагагічны комплекс дзіцячы сад–СШ Барысаўскага раёна», з казкай «Пра зайчыка». Да конкурсу падрыхтавала Антаніна Анатольеўна Абрамовіч.

Катэгорыя В; “Казка”, “Легенда”
Катэгорыя Г: “Казка”,
“Імправізацыя на заданную казкавую тэму”:
1 месца -   Аляксандра Гірына, ДУА «Мётчанскі вучэбна–педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Барысаўскага раёна» з казкай «Дудар». Да конкурсу падрыхтавала Марыя Васільеўна Касцюковіч.
1 месца - Таццяна Абрамовіч, ДУА «Мётчанскі вучэбна–педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Барысаўскага раёна» Мінскай вобласці з казкай «Ліпнічак». Да конкурсу падрыхтавала Алена Уладзіміраўна Сусолкіна.
2 месца - Свіціна Патрыцыя, студэнтка УА «Беларускі дзяржаўны універсітэт культуры і мастацтваў», з казкай «Спевы ваўка». Да конкурсу падрыхтавала Таццяна Аляксандраўна Пладунова.
3 месца - Паліна Чэпа, удзельніца фальклорнага калектыва “Мілавіца” ДУА «ЦДАДіМ «Ветразь» г. Мінска», з казкай «Шаптуха».Да конкурсу падрыхтавалаМарыя Васільеўна Снітко.