"Кацігарошак - 2017"

  • Палажэнне аб падрыхтоўцы і правядзенні першага раённага конкурса апавядальнікаў народнай прозы (фармат файла..doc - памер 63,0 KB) спампаваць / паглядзець
  • Даведнiк апавядальнікаў беларускай народнай прозы (фармат файла.PDF - памер 2,53 MB) спампаваць / паглядзець

Рада экспертаў: супрацоўнікі “Цэнтра даследаванняў беларускай культуры,мовы і літаратуры Нацыянальнай Акадэміі Навук Беларусі”.

Варфаламеева Тамара Барысаўна (Старшы навуковы супрацоўнік аддзела музычнага мастацтва і этнамузыкалогіі, этномузыколаг, кандыдат мастацтвазнаўства, лаўрэат спецыяльнай прэміі Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь дзеячам культуры і мастацтва, 2014г)

Боганева Алена Міхайлаўна (Навуковы супрацоўнік  сектара этналінгвістыкі і фальклору, лаўрэат спецыяльнай прэміі  Прэзідента Рэспублікі Беларусь дзеячам культуры і мастацтва,2014года”)

Кухаронак Таццяна Івановна (Старшы навуковы  супрацоўнік  аддзела народазнаўства , дацент,кандыдат гістарычный навук, лаўрэат спецыяльнай прэміі  Прэзідента Рэспублікі Беларусь дзеячам культуры і мастацтва за духоўнае адрадженне  )

Старшыня камісіі Валодзіна Таццяна Васільеўна (Загадчык аддзела фалькларыстыкі і культуры славянскіх народаў, дацэнт, доктар філалагічных навук)

Удзельнікіўзроставай катэгорыі А (вучні 1-4 класаў):

- Гузан Іван – Дзяцячая Установа Адукацыі “Мётчанскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Барысаўскага раёна”, Казка “Пра дзеда і ваўка”. да конкурсу падрыхтавала Святлана Мікалаеўна Мацюшонак.

- Кандратава Вікторыя – Дзяцячая Установа Адукацыі “Мётчанскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Барысаўскага раёна”, Казка “Курачка-страпушка, Гусак-шыпун і Індык-балбатун”. Да конкурсу падрыхтавала Святлана Мікалаеўна Мацюшонак

-Туроўская Таццяна - ЦДАДіМ “Ветразь”, удзельніца гурта “Мілавіца” Казка «Чаму воўк, ліса ды заяц разам не сыходзяцца». да конкурсу падрыхтавала Снітко М. В.

Жук Юлiя - ЦДАДіМ “Ветразь”, удзельніца гурта “Мілавіца” Легенда «Ластаўка»., да конкурсу падрыхтавала Снітко М. В.

Акуневіч Рагнеда - ЦДАДіМ “Ветразь”, удзельніца гурта “Мілавіца”  Паданне “Правильны суддзя”, да конкурсу падрыхтавала Снітко М. В.

-Казакова Зоя ЦДАДіМ “Ветразь “удзельніца гурта “Мілавіца”  , Казка “Сцізорык зламаўся”  да конкурсу падрыхтавала Снітко М. В.

Шукейр Даніэль – СШ №1, Казка “Пчала і муха”, падрыхтавала да конкурсу Машканава Марына Ўладзіміраўна

-Юшкевіч Паліна– СШ №1, Казка “Хітры вол”, падрыхтавала да конкурсу Машканава Марына Ўладзіміраўна

-Зуеў Сцяпан – СШ №71, Казка «Вол і асёл».., падрыхтавала да конкурсу Вярэніч Ларыса Пятроўна

Пліско Марыя – СШ №71, Казка «Суп з сякеры».., падрыхтавала да конкурсу Вярэніч Ларыса Пятроўна

Дзядзюля Ганна – СШ №71, Казка «Коцiк Петрыки мышка”.., падрыхтавала да конкурсу Казакова Інна Віктараўна

-Парохіна Дамініка – СШ №110, казка ”Надакучлівыя госці”., да конкурсу падрыхтавала - Станілевіч Ніна Міхайлаўна

-Сыракваш Настасся ЦДАДіМ,”тэатр юнага акцёра” Хуткамоўка “А пад лесам курыць, курыць”, Казка “Верабей і былінка” , да конкурсу падрыхтавала Вашына Галіна Міхайлаўна

Удзельнікіўзроставай катэгорыі Б (вучні 5-8  класаў):

-Баброва Дар’я – ЦДАДіМ “Ветразь”, Легенда “У ноч на Купалу” да конкурсу падрыхтаваў Лішын Мацвей Віктаравіч

-Барыс Воўчак – ЦДАДіМ “Ветразь”, Легенда “Серада і Пятніца” да конкурсу падрыхтаваў Лішын Лішын Мацвей Віктаравіч

-Страчко Дар’я – ЦДАДіМ “Ветразь”, Казка «Пшанічны каласок»

 да конкурсу падрыхтавала Дварнічэнка Алена Міхайлаўна.

-Куніцкі Арцём – ЦДАДіМ “Ветразь”, Легенда “Пра чорта” да конкурсу падрыхтаваў Лішын Мацвей Віктаравіч

-Лабус Арсеній – ЦДАДіМ “Ветразь” г. Мінска, Былічка “Сядзіць мядзведзь на покуце” да конкурсу падрыхтавала Вашына Галіна Міхайлаўна

-Сыракваш Аляксей – ЦДАДіМ “Ветразь” г. Мінска, Паданне “Было ў бацькі 3 сыны” да конкурсу падрыхтавала Вашына Галіна Міхайлаўна

-Сапегін Уладзіслаў іЗайцава Вікторыя– навучэнцы студыі “Тэатра юнага акцёра” ЦДАДіМ “Ветразь” г. Мінска, Побытавы аповед “Закахацца проста – раставацца трудна” да конкурсу падрыхтавала Вашына Галіна Міхайлаўна.

- Лекарствова Ангеліна – СШ №11,Легенда «Як чалавек зрабіў агонь», да конкурсу падрыхтавала Жур Таццяна Міхайлаўна.

- Макарэвіч Ганна – СШ №1, Казка «Лёгкі хлеб», падрыхтавала да конкурсу Машканава Марына Ўладзіміраўна

 - Любарская Ксенія – СШ №1, Казка «Стары конь»,. падрыхтавала да конкурсу Машканава Марына Ўладзіміраўна

- Гірына Аляксандра – Дзяржаўная Установа Адукацыі “Мётчанскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Барысаўскага раёна, Казка “Чые гады чалавек жыве” да конкурсу падрыхтавала Касцюковіч Марыя Васільеўна

-Лічко Уладзіслаў – СШ №71, Казка «Рукавічка». падрыхтавала да конкурсу Чыркова Алена Іванаўна

- Кунцэвіч Кіра – СШ №71,  Казка «Музыкі». падрыхтавала да конкурсу Чыркова Алена Іванаўна

- Дубоўскі Аляксей  - СШ №71, Легенда “Вялікі Грэшнік”., да конкурсу падрыхтавала Сысой Алена Станіславаўна

-Шыла Дарафея  - СШ №71, Легенда “Прывіды Гальшанскай мясціны”., да конкурсу падрыхтавала Сысой Алена Станіславаўна

-Зінчанка Раман  - СШ №71, Казка “Несцерка”. да конкурсу падрыхтавала Краўчэня Святлана Васільеўна

-Мацвеева Яня – СШ №97, Казка “Як Васіль змея адалеў”., да конкурсу падрыхтавала  Багародзь Марына Стэпанаўна

Антановіч Мікіта – СШ №194, Легенда “Ад чаго Нясвіж пайшоў” да конкурсу падрыхтавала Нікалаёнак Валянціна Аляксееўна

- Брызгалаў Іван – СШ №194,Казка “Пра белку і зайца”.да конкурсу падрыхтавала Нікалаёнак Валянціна Аляксееўна.

- Рэзановіч Ксенія–СШ №30, легенда “Сэрца маці”

- Бойка Галіна–СШ №30, казка “Як мужык перамог пана ў спрэчцы”

Удзельнікі ўзроставай Катэгорыі  В (вучні 9-11 кл):

Бейшар Кацярына –СШ №119,казка “Дзве дачкі., падрыхтавала да конкурсу Тыльковіч Вікторыя Юр’еўна

Бусарын Данiiл– СШ №11, Казка «Шаптуха», да конкурсу падрыхтавала Чыжова Ааляксандра Ўладзіміраўна.

Удзельнікі  ўзроставай катэгорыі Г(моладзь 17-30 лет):

-Хамутова Ірына - ЦДАДіМ “Ветразь”, выхаванка гурта “Мілавіца” Казка «Спевы ваўка», да конкурсу падрыхтавала Снітко М. В.

-Самстыка Виталь – Установа адукацыі Федэрацыі прафсаюзаў Беларусі «Міжнародны ўніверсітэт «МІТСО», Казка «З рога ўсяго многа» да конкурсу падрыхтавала Аксёнчык А.А.

-Лях Мікіта – БДУКМ, Казка “Вол”, Імправізацыя на заданую казкавую тэму., да конкурсу падрыхтаваў Калацэй В. В.

Шулюк Аляксандр БДУКМ, казка “Тазэмна”, да конкурсу падрыхтавла Петухова Н.В.

Удзельнікі ўзроставай катэгорыі Е (калектыўнае апавяданне дзеці, моладзь, дарослыя без абмежавання ўзросту).

- вучні СШ № 11:Галаварова Бажэна, Салагубаў Уладзіслаў , Логвін Маргарыта і  Волат Ангеліна – з легендай «Нарач» да конкурсу падрыхтавала Макарава Антаніна Аляксандраўна 

- вучні СШ №71:Гурыновіч Максім , Церах Валерыя, Казка “Коцік-каток”.да конкурсу падрыхтавала Касцюк Таццяна Іванаўна

-вучні СШ №71:Абрамовіч Дар’я  і  Лістравы Ілля, , Казка “Чапля  і журавель” да конкурсу падрыхтавала  Шкляр Марыя Рыгораўна

- вучні СШ №75: - Кавалёў Віктар, Сіўчык Валерыя, Стрэчань Георгій, Калядная містэрыя “Цар Ірад”. да конкурсу падрыхтавала Тарасевіч Наталля Ўладзіміраўна

-вучні СШ №110:Сталярык Ксенія ,Савіч Нікіта Аўдзіёнак Анастасія, - Казка «Людзей слухай, а свой розум май» да конкурсу падрыхтавала Іваннікава Таццяна Ўладзіміраўна

-вучні  ЦДАДіМ “Ветразь” г. МінскаЗязюліна Дар’я  і Сіліч Стас - Аповед “Захацела бабуленька разбагацеці”да конкурсу падрыхтавала Вашына Галіна Міхайлаўна

Катэгорыя А

1 месца – Акуневіч Рагнеда, паданне “Правільны суддзя” (ДУА “ЦДАДіМ “Ветразь” г.Мінска”, фальклорны калектыў “Мілавіца”, кіраўнік Снітко М.В.);

2 месца – Гузан Іван, казка “Пра дзеда і ваўка” (ДУА “Мётчанскі вучэбна-педагагічныа комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Барысаўскага раёна”, кіраўнік Мацюшонак С.М.);

2 месца – Кандратава Вікторыя,казка “Курачка-страпушка, Гусак-шыпун і Індык-баблатун” (ДУА “Мётчанскі вучэбна-педагагічныа комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Барысаўскага раёна”, кіраўнік Мацюшонак С.М.);

3 месца – Казакова Зоя, казка “Сцізорык зламаўся” (ДУА “ЦДАДіМ “Ветразь” г.Мінска”, фальклорны калектыў “Мілавіца”, кіраўнік Снітко М.В.);

3 месца – Дзядзюля Ганна, казка “Коцік Петрык і мышка” (ДУА “Сярэдняя школа №71 г. Мінска”).

Катэгорыя Б

1 месца – Лічко Уладзіслаў, казка “Рукавічка” (ДУА “Сярэдняя школа № 71 г.Мінска”, кіраўнік Чыркова А.І.);

2 месца – Гірына Аляксандра, казка “Чые гады чалавек жыве?” (ДУА “Мётчанскі вучэбна-педагагічныа комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Барысаўскага раёна”, кіраўнік Касцюковіч М.В.);

3 месца – Сыракваш Аляксей, паданне “Было ў бацькі тры сыны” (ДУА “ЦДАДіМ “Ветразь” г.Мінска”, “Тэатр юнага акцёра”, кіраўнік Вашына Г.М.).

Катэгорыя Г

1 месца – Хамутова Ірына, казка “Спевы ваўка” (ДУА “ЦДАДіМ “Ветразь” г.Мінска”, фальклорны калектыў “Мілавіца”, кіраўнік Снітко М.В.);

2 месца – Шулюк Аляксандр, казка “Тазэмна” (УА “Беларускагі дзяржаўны ўніверсітэт культуры і мастацтваў”, кіраўнік Петухова Н.В.).

Катэгорыя Е

1 месца – Сіліч Стас і Зязюліна Дар’я, аповед “Захацела бабуленька разбагацеці” (ДУА “ЦДАДіМ “Ветразь” г.Мінска”, “Тэатр юнага акцёра”, кіраўнік Вашына Г.М.);

2 месца – Гурыновіч Максім, казка “Коцік-каток” (ДУА “Сярэдняя школа № 71 г.Мінска”, кіраўнік Касцюк Т.І.);

2 месца – Церах Валерыя казка “Коцік-каток” (ДУА “Сярэдняя школа № 71 г.Мінска”, кіраўнік Касцюк Т.І.).