“Ветразь - 2017"

Выступленне ўдзельнікаў ацэньвала група незалежных экспертаў:

  • Шылкіна  Алена Міхайлаўна, дацэнт кафедры харэаграфіі ўстановы адукацыі “Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт культуры і мастацтваў”, старшыня рады эксператаў; 
  • Шчадрына Эвеліна Вячаславаўна, старшы выкладчык кафедры этналогіі і фальклору ўстановы адукацыі  “Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт культуры і мастацтваў”; 
  • Чорны Георгій Дзмітравіч, кіраўнік народнага ансамбля танца “Крупіца” Крупіцкага цэнтра культуры імя Уладзіміра Грома Мінскага раёна;
  •  Струеў Анатоль Андрэевіч,кіраўнік узорнага харэаграфічнага ансамбля “Дзянніца” дзяржаўнай установы адукацыі “Гімназія № 4 г. Мінска”;
  • Бадунова Ірына Іосіфаўна, старшы выкладчык кафедры харэаграфіі ўстановы адукацыі “Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт культуры і мастацтваў”, кандыдат культуралогіі. 

Усяго ў конкурсе прынялі ўдзел каля 200 выхаванцаў з наступных калектываў:

  • Заслужаны аматарскі калектыў Рэспублікі Беларусь фальклорны гурт “Берагіня” ДУА “Мётчанскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Барысаўскага раёна”;
  • фальклорны гурт “Крыніца” Капаткевіцкага гарадскога Дома культуры Петрыкаўскага раёна;
  • ансамбль “Лявоніха” Капаткевіцкага гарадскога Дома культуры Петрыкаўскага раёна;
  • ансамбль народнога танца “Крынічка” ДУА “Дзіцячая школа мастацтваў г.Добруша”;
  • калектыў “Ютрань” Міханавіцкага Дома фальклору Мінскага раёна;
  • харэаграфічны ансамбль “Родничок” ДУА “Сярэдняя школа № 30 г.Мінска”;
  • фальклорны калектыў "Вясейка" Вясейскай дзіцячай школы мастацтваў Слуцкага раёна;
  • калектыў народнага  танца “Рамонак” ДУА “Сярэдняя школа №168 г.Мінска”;
  • Узорны харэаграфічны калектыў “Першацвет” ДУА “Сярэдняя школа № 71 г.Мінска”;
  • фальклорны гурт “Жэўжык” ДУК “Любанскі РЦК”  г. Любань;
  • ансамбль танца “Карагод” ДУА “Вілейская гімназія № 2”;
  • калектыў народнага танца “Рамонак” Навасельскага цэнтра культуры і вольнага часу;
  • фальклорны калектыў “Мілавіца” ДУА “ЦДАДіМ “Ветразь” г. Мінска”;
  • студэнты УА “Беларускага дзяржаўнага ўніверсітэта культуры і мастацтваў”.

 

ІІІ адкрытага конкурса выканаўцаў беларускіх народных танцаў “Ветразь”

Першая група

Вучні 3-5 класаў (8-11 год)

Дрэнь Мікіта, Емельянава КацярынаУзорны харэаграфічны калектыў “Першацвет” ДУА “Сярэдняя школа № 71 г.Мінска”, да конкурсу падрыхтавалі: Шыманец Н. А., Варывончык В.В.

Пярхайла Марат, Сайкоўская ЛізаветаУзорны харэаграфічны калектыў “Першацвет” ДУА “Сярэдняя школа № 71 г.Мінска”, да конкурсу падрыхтавалі: Шыманец Н. А., Варывончык В.В.

Шульга Дзяніс, Імбро КарынаУзорны харэаграфічны калектыў “Першацвет” ДУА “Сярэдняя школа № 71 г.Мінска”, да конкурсу падрыхтавалі: Шыманец Н. А., Варывончык В.В.

Другая група

Вучні 6-8 класаў (12-14 год)

Казлоў Антон, Раздуева Ксеніяансамбль народнага танца “Крынічка” ДУА “Дзіцячая школа мастацтваў г. Добруша”, да конкурсу падрыхтавала  Зінчанка А.Р.

Бухвал Ягор, Лізавета Палюховіч калектыў народнага танца “Рамонак” Навасельскага цэнтра культуры і вольнага часу, да конкурсу падрыхтавала Струнеўская М.Ф.

Ляўчэня Сямён, Аюпава Лінара калектыў народнага танца “Рамонак” Навасельскага цэнтра культуры і вольнага часу, да конкурсу падрыхтавала Струнеўская М.Ф.

Трэцяя група

Вучні 9-11 класаў (15-17 год)

Чэпа Ілля, Вылынкіна Серафіма фальклорны гурт “Мілавіца” ДУА  “ЦДАДіМ “Ветразь” г.Мінска”, да конкурсу падрыхтаваў Козенка М.А.

Герасіменка Руслан, Герасіменка Соф’я фальклорнага гурта “Крыніца” Капаткевіцкага гарадскога Дома культуры Петрыкаўскага раёна, да конкурсу падрыхтавала  Суботка Я.І, касцюмы - Хаменя Т.М.

Беразоўскі Даніла, Барысевіч Анастасія фальклорнага калектыва "Вясейка" Вясейскай дзіцячай школы мастацтваў Слуцкага раёна, да конкурсу падрыхтавала Макоўская Н.П.

Чацвёртая група

Моладзь 18-31 год

Барзенка Іван, Струнеўская Марынаудзельнікі калектыванароднага  танца “Рамонак” ДУА“Сярэдняя школа №168 г.Мінска”, да конкурсу падрыхтавала Струнеўская Д.Ю.

Лях Мікіта, Мядзведзева Вольгафальклорны гурт “Талака” УА “Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт культуры і мастацтваў”, да конкурсу падрыхтаваў Козенка М.А.

Гялдінскі Ігар, Грыўнак КсеніяУА “Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт культуры і мастацтваў”, да конкурсу падрыхтаваў Стрэльчанка П.С.

Конкурс танцораў-салістаў.
Намінацыя “Традыцыйны беларускі танец “Мікіта”

Мацюшонак Сяргей Заслужаны аматарскі калектыў Рэспублікі Беларусь фальклорны гурт “Берагіня” ДУА “Мётчанскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Барысаўскага раёна”, да конкурсу падрыхтаваў Козенка М.А.

Абрамовіч Таццяна Заслужаны аматарскі калектыў Рэспублікі Беларусь фальклорны гурт “Берагіня” ДУА “Мётчанскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Барысаўскага раёна”, да конкурсу падрыхтаваў Козенка М.А.

Сласцёнкіна Варварахарэаграфічны ансамбль “Родничок” ДУА “Сярэдняя  школа № 30 г.Мінска”, да конкурсу падрыхтавала Чэрнікава Н.У.

Намінацыя “Традыцыйны беларускі танец “Чобаты”

Грыўнак КсеніяУА “Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт культуры і мастацтваў”, да конкурсу падрыхтаваў Стрэльчанка П.С.

Дзерах Васілійкалектыў народнага танца “Рамонак” Навасельскага цэнтра культуры і вольнага часу, да конкурсу падрыхтавала Струнеўская Д.Ю.

Гялдінскі Ігарстудэнт УА “Беларускі дзяржауны ўніверсітэт культуры і мастацтваў”, настаўнік Стрэльчанка П.С.

Краўчук Юліяфальклорнага гурта “Талака” УА “Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт культуры і мастацтваў”, да конкурсу падрыхтаваў Козенка М.А.

 

ІІІ адкрытага конкурса выканаўцаў беларускіх народных танцаў “Ветразь”

Першая група

Вучні 3-5 класаў (8-11 год)

Дыплом I ступені: Кісялёў Арсеній, Бакун Вероніка –фальклорны гурт “Крыніца” Капаткевіцкага гарадскога Дома культуры Петрыкаўскага раёна, да конкурсу падрыхтавала  Суботка Я.І, касцюмы - Хаменя Т.М.

Дыплом II ступені:Касцюковіч Мікіта, Касцюкевіч Вікторыя –Заслужаны аматарскі калектыў Рэспублікі Беларусь фальклорны гурт “Берагіня” ДУА “Мётчанскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Барысаўскага раёна”, да конкурсу падрыхтаваў Козенка М.А.

Дыплом III ступені:Юшкевіч Дзмітрый, Асташонак Анастасія –Узорны харэаграфічны калектыў “Першацвет” ДУА “Сярэдняя школа № 71 г.Мінска”, да конкурсу падрыхтавалі:Шыманец Н. А., Варывончык В.В.

Другая група

Вучні 6-8 класаў (12-14 год)

Дыплом I ступені: Патапаў Аляксей, Гірына Аляксандра –Заслужаны аматарскі калектыў Рэспублікі Беларусь фальклорны гурт “Берагіня” ДУА “Мётчанскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Барысаўскага раёна”, да конкурсу падрыхтаваў Козенка М.А.

Дыплом II ступені: Садзько Яўген, Мядзведзь Лізавета –фальклорны гурт “Мілавіца” ДУА  “ЦДАДіМ “Ветразь” г.Мінска”, да конкурсу падрыхтаваў Козенка М.А.

Дыплом III ступені: Зайко Мацвей, Сілюк Алёна –фальклорны гурт “Мілавіца” ДУА  “ЦДАДіМ “Ветразь” г.Мінска”, да конкурсу падрыхтаваў Козенка М.А.

Трэцяя група

Вучні 9-11 класаў (15-17 год)

Дыплом I ступені: Мацюшонак Сяргей, Абрамовіч Таццяна – Заслужаны аматарскі калектыў Рэспублікі Беларусь фальклорны гурт “Берагіня” ДУА “Мётчанскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Барысаўскага раёна”, да конкурсу падрыхтаваў Козенка М.А.

Дыплом II ступені: Анікейчанка Ягор,Хамутова Ірына –фальклорны гурт “Мілавіца” ДУА  “ЦДАДіМ “Ветразь” г.Мінска”, да конкурсу падрыхтаваў Козенка М.А.

Дыплом III ступені: Дзерах Васілій, Кураловіч Антаніна –удзельнікі калектыва народнага  танца “Рамонак” ДУА“Сярэдняя школа №168 г.Мінска”, да конкурсу падрыхтавала Струнеўская Д.Ю.

Чацвёртая група

Моладзь 18-31 год

Дыплом I ступені: Говар Аляксандр, Артамонава Ксенія –фальклорнага гурта “Крыніца” Капаткевіцкага гарадскога Дома культуры Петрыкаўскага раёна, да конкурсу падрыхтавала  Суботка Я.І, касцюмы - Хаменя Т.М.

Дыплом II ступені: Верас Валянцін, Сачык Вольга –фальклорны гурт “Раме” УА “Беларускі дзяржаўны універсітэт культуры і мастацтваў”, фальклорны гурт “Этнасуполка” УА “Беларускі дзяржаўны універсітэт культуры і мастацтваў”, да конкурсу падрыхтаваў  Козенка М.А.

Дыплом III ступені:Асадчы Станіслаў, Клуйша Надзея – фальклорны гурт “Мілавіца” ДУА  “ЦДАДіМ “Ветразь” г.Мінска”, да конкурсу падрыхтаваў Козенка М.А.

Конкурс танцораў-салістаў.
Намінацыя “Традыцыйны беларускі танец “Мікіта”

Дыплом I ступені: Гірына Аляксандра –Заслужаны аматарскі калектыў Рэспублікі Беларусь фальклорны гурт “Берагіня” ДУА “Мётчанскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Барысаўскага раёна”, да конкурсу падрыхтаваў Козенка М.А.

Дыплом II ступені: Краўчук Юлія –фальклорны гурт “Талака” УА “Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт культуры і мастацтваў”, да конкурсу падрыхтаваў Козенка М.А.

Дыплом III ступені: Кураловіч Антаніна –удзельнікі калектыва народнага  танца “Рамонак” ДУА“Сярэдняя школа №168 г.Мінска”, да конкурсу падрыхтавала Струнеўская Д.Ю.

Намінацыя “Традыцыйны беларускі танец “Чобаты”

Дыплом I ступені: Говар Аляксандр –  фальклорны гурт “Крыніца” Капаткевіцкага гарадскога Дома культуры Петрыкаўскага раёна, да конкурсу падрыхтавала  Суботка Я.І, касцюмы - Хаменя Т.М.

Дыплом II ступені:Захаревіч Багдан–  фальклорны гурт “Мілавіца” ДУА  “ЦДАДіМ “Ветразь” г.Мінска”, да конкурсу падрыхтаваў Козенка М.А.

Дыплом III ступені: Хамутова Ірына – фальклорны гурт “Мілавіца” ДУА  “ЦДАДіМ “Ветразь” г.Мінска”, да конкурсу падрыхтаваў Козенка М.А.