Нашы мерапрыемствы

28.01.18

Першы адкрыты конкурс беларускага народнага спеўнага i музычна-iнструментальнага выканальнiцтва “ЗГУКІ МІНУЎШЧЫНЫ”

У рамках раённай адукацыйна-культурнай праграмы “Традыцыйная культура і моладзь” 24 студзеня 2018 года ў ДУА “Сярэдняя школа №1 г. Мінска” адбыўся Першы адкрыты конкурс беларускага народнага спеўнага i музычна-iнструментальнага выканальнiцтва “ЗГУКІ МІНУЎШЧЫНЫ”.

Заснавальнікі і арганізатары конкурсу – Упраўленне адукацыі адміністрацыі Кастрычніцкага раёна г.Мінска, ДУА “Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі “Ветразь” г. Мінска”, кафедра этналогіі і фальклору ўстановы адукацыі “Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт культуры і мастацтваў”, грамадскае аб’яднанне “Беларускі фонд культуры”. Фінансавая падтрымка: Кастрычніцкая раённая арганізацыя г.Мінска Рэспубліканскага грамадскага аб'яднання "Белая Русь".

Інфармацыйную падтрымку конкурса аказвалі:

  • “Настаўніцкая газета” (галоўны рэдактар В.А. Кнышаў)
  • “Культура” (галоўны рэдактар І.В.Свірын)
  • “Літаратура і мастацтва” (галоўны рэдактар Л.І. Цімошык)
  • “Краязнаўчая газета” (галоўны рэдактар У.А. Гілеп)
  • “Минская школа сегодня” (галоўны рэдактар В.В. Мінянкова)
  • “Минский курьер” (галоўны рэдактар I.І. Кахновіч)
  • Канал “Культура” Беларускае радыё (дырэктар С.В. Макарэй).

Выступленне ўдзельнікаў конкурсу выставляла група незалежных экспертаў:

  • Калацэй Вячаслаў Віктаравіч, загадчык кафедры этналогіі і фальклору УА “Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт культуры і мастацтваў”, дацэнт, кандыдат культуралогіі, старшыня рады эксператаў;
  • Варфаламеева Тамара Барысаўна, старшы навуковы супрацоўнік аддзела музычнага мастацтва і этнамузыкалогіі ДУА “Цэнтр даследаванняў беларускай культуры, мовы і літаратуры НАН Беларусі”, этнамузыколаг, кандыдат мастацтвазнаўства, лаўрэат спецыяльнай прэміі Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь дзеячам культуры і мастацтва 2014 года;
  • Васіленя Віктар Станіслававіч, мастацкі кіраўнік Народнага ансамбля музыкі, танца і песні “Рэй” УА “Беларускі дзяржаўны педагагічны ўніверсітет  імя М. Танка”;
  • Крыўко Таццяна Міхайлаўна, метадыст аддзела навукова-метадычнага і псіхолага-педагагічнага суправаджэння дадатковай адукацыі дзяржаўнай установы “Нацыянальны цэнтр мастацкай творчасці дзяцей і моладзі” Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь;
  • Пладунова Таццяна Аляксандраўна, старшы выкладчык кафедры этналогіі і фальклору УА “Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт культуры і мастацтваў”.

Усяго ў конкурсе прынялі ўдзел выхаванцы з наступных калектываў, устаноў адукацыі: ДУА “Яслі-сад №241 г.Мінска”, ДУА “Вучэбна-педагагічны комплекс “ВПК Дзіцячы сад-пачатковая школа №468 г.Мінска”, калектыў “Васількі” ДУА “Яслі-сад №431 г.Мінска”, фальклорны калектыў “Мілавіца”, фальлорны калектыў “Жэўжыкі” ДУА “Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі “Ветразь” г.Мінска”, фальклорны гурт “Весянчук” ДУА “Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі “Эўрыка” г.Мінска”,узорны ансамбль народнай песні “Вясёлка” ДУА “Сярэдняя школа №1 г.Мінска”, ДУА “Гімназія №35 г.Мінска”, ДУА “Сярэдняя школа №168 г.Мінска”, Заслужаны аматарскі калектыў Рэспублікі Беларусь фальклорны гурт “Берагіня” ДУА “Мётчанскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Барысаўскага раёна” Мінскай вобласці, ансамбль “Чабарок” ДУА “Сярэдняя школа №71 г.Мінска”.

Па выніках конкурсу лаўрэатамі сталі:

ЛАЎРЭАТЫ Першага адкрытага конкурсу беларускага народнага спеўнага i музычна-iнструментальнага выканальнiцтва “ЗГУКІ МІНУЎШЧЫНЫ”
 
Праграма “НАРОДНАЕ СПЕЎНАЕ ВЫКАНАЛЬНІЦТВА”

ДЗІЦЯЧЫЯ САДЫ

Намінацыя “Сольные спевы”

Дыплом I ступеніСафія Лішафай – фальклорны калектыў “Жэўжыкі” ДУА “Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі “Ветразь” г.Мінска”, кіраўнік Каляшчук Таццяна Анатольеўна, педагог дадатковай адукацыі.

Дыплом II ступені: Вера Панасенка – фальклорны калектыў “Мілавіца” ДУА “Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі “Ветразь” г.Мінска”, кіраўнік Снітко Марыя Васільеўна, педагог дадатковай адукацыі.

Дыплом удзельніка:  Дар’я Врублеўская – ДУА “Яслі-сад №241 г.Мінска”, настаўнік Чарняўская Эльвіра Віктараўна.

         Намінацыя “Ансамблевыя спевы” (мяшаны склад)

Дыплом удзельнікаў: калектыў “Васількі” – ДУА “Яслі-сад №431 г.Мінска”, кіраўнік Сідлярэвіч Эла Васільеўна. 

СЯРЭДНІЯ АДУКАЦЫЙНЫЯ ШКОЛЫ І ГІМНАЗІІ,

ЦЭНТРЫ ДАДАТКОВАЙ АДУКАЦЫІ

Намінацыя “Ансамблевыя спевы” (мяшаны склад)

Катыгорыя “А” (6-9 гадоў)

Дыплом III ступені: ДУА “Вучэбна-педагагічны комплекс “ВПК Дзіцячы сад-пачатковая школа №468 г.Мінска”, музычны кіраўнік Ліпоўская Вікторыя Станіславаўна.

Намінацыя “Сольные спевы”

Катыгорыя “Б” (10-13 гадоў)

Дыплом II ступеніКацярына Грудовік – фальклорны калектыў “Жэўжыкі” ДУА “Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі “Ветразь” г.Мінска”, кіраўнік Каляшчук Таццяна Анатольеўна, педагог дадатковай адукацыі.

Дыплом II ступені: Яна Міхед – узорны ансамбль народнай песні “Вясёлка”  ДУА “Сярэдняя школа №1 г.Мінска”, кіраўнік ансамбля Таверка Наталля Міхайлаўна.

Дыплом III ступені:  Крысціна Захарава – спеўная група “Выспа” Заслужанага аматарскага калектыву Рэспублікі Беларусь фальклорнага гурта “Берагіня” ДУА “Мётчанскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Барысаўскага раёна” Мінскай вобласці, музычны кіраўнік Абрамовіч Антаніна Анатольеўна.

Катыгорыя “В” (14-18 гадоў)

Дыплом IступеніЛюбоў Рудкоўская – фальклорны калектыў “Мілавіца” ДУА “Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі “Ветразь” г.Мінска”, кіраўнік Снітко Марыя Васільеўна, педагог дадатковай адукацыі.

Дыплом III ступені: Настасся Сасуноўская – спеўная група “Выспа” Заслужанага аматарскага калектыву Рэспублікі Беларусь фальклорнага гурта “Берагіня” ДУА “Мётчанскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Барысаўскага раёна” Мінскай вобласці, музычны кіраўнік Абрамовіч Антаніна Анатольеўна.

Дыплом удзельніка:  Ксенія Аржахоўская – ДУА “Гімназія №35 г.Мінска”, настаўнік Ананіч Ірына Юр’еўна.

Намінацыя “Ансамблевыя спевы” (дзяўчаты)

Катыгорыя “Б” (10-13 гадоў)

Дыплом IIступені: фальклорны гурт “Весянчук” ДУА “Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі “Эўрыка” г.Мінска”, кіраўнік Брылёва Надзея Сяргееўна.

Катыгорыя “В” (14-18 гадоў)

Дыплом Iступені:узорны ансамбль народнай песні “Вясёлка” ДУА “Сярэдняя школа №1 г.Мінска”, кіраўнік Таберка Наталля Міхайлаўна.

Дыплом Iступені:   фальклорны калектыў “Мілавіца” ДУА “Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі “Ветразь” г.Мінска”, кіраўнік Снітко Марыя Васільеўна, педагог дадатковай адукацыі.

Дыплом IIступені:спеўная група “Выспа” Заслужанага аматарскага калектыву Рэспублікі Беларусь фальклорнага гурта “Берагіня” ДУА “Мётчанскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Барысаўскага раёна” Мінскай вобласці, музычны кіраўнік Абрамовіч Антаніна Анатольеўна.

Намінацыя “Ансамблевыя спевы” (хлопцы)

Катыгорыя “В” (14-18 гадоў)

Дыплом IIступені: фальклорны калектыў “Мілавіца” ДУА “Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі “Ветразь” г.Мінска”, кіраўнік Снітко Марыя Васільеўна, педагог дадатковай адукацыі.

Дыплом IIIступені:спеўная група “Выспа” Заслужанага аматарскага калектыву Рэспублікі Беларусь фальклорнага гурта “Берагіня” ДУА “Мётчанскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Барысаўскага раёна” Мінскай вобласці, музычны кіраўнік Абрамовіч Антаніна Анатольеўна.

Намінацыя “Ансамблевыя спевы” (мешаны склад)

Катыгорыя “В” (14-18 гадоў)

Дыплом Iступені: фальклорны калектыў “Мілавіца” ДУА “Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі “Ветразь” г.Мінска”, кіраўнік Снітко Марыя Васільеўна, педагог дадатковай адукацыі.

Дыплом IIступені:спеўная група “Выспа” Заслужанага аматарскага калектыву Рэспублікі Беларусь фальклорнага гурта “Берагіня” ДУА “Мётчанскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Барысаўскага раёна” Мінскай вобласці, музычны кіраўнік Абрамовіч Антаніна Анатольеўна.

Праграма “МУЗЫЧНА-ІНСТРУМЕНТАЛЬНАЕ ВЫКАНАЛЬНІЦТВА”

Намінацыя “Сольнае выканальніцтва”

Катыгорыя “А” (6-9 гадоў)

Дыплом удзельніка:  Марына Мазанік – ДУА “Сярэдняя школа №168 г.Мінска”, настаўнік Навуменка Алена Аляксандраўна.

Катыгорыя “Б” (10-13 гадоў)

Дыплом Iступені: Аляксандр Таберка – ДУА “Сярэдняя школа №1 г.Мінска”, настаўнік Чарняўскі Андрэй Генадзьевіч.

         Катыгорыя “В” (14-18 гадоў)

Дыплом IIступені: Іван Гузан – музычна-інструментальная група “Валошкі” Заслужанага аматарскага калектыву Рэспублікі Беларусь фальклорнага гурта “Берагіня” ДУА “Мётчанскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Барысаўскага раёна” Мінскай вобласці, музычны кіраўнік Абрамовіч Антаніна Анатольеўна.

Дыплом IIступені: Ірына Хамутова – ансамбль народных інструментаў “Музыкі” фальклорнага калектыву “Мілавіца” ДУА “Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі “Ветразь” г.Мінска”, кіраўнік ансамбля Герашчанка Алеся Аляксандраўна.

Намінацыя “Траіста музыка”

Дыплом IIIступені:музычна-інструментальная група “Валошкі” Заслужанага аматарскага калектыву Рэспублікі Беларусь фальклорнага гурта “Берагіня” ДУА “Мётчанскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Барысаўскага раёна” Мінскай вобласці, музычны кіраўнік Абрамовіч Антаніна Анатольеўна.

Дыплом IIIступені: ансамбль народных інструментаў “Музыкі” фальклорнага калектыву “Мілавіца” ДУА “Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі “Ветразь” г.Мінска”, кіраўнік ансамбля Герашчанка Алеся Аляксандраўна.

Намінацыя “Ансамблевае выканальніцтва”

Дыплом Iступені:музычна-інструментальная група “Валошкі” Заслужанага аматарскага калектыву Рэспублікі Беларусь фальклорнага гурта “Берагіня” ДУА “Мётчанскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Барысаўскага раёна” Мінскай вобласці, музычны кіраўнік Абрамовіч Антаніна Анатольеўна.

Дыплом IIступені: ансамбль народных інструментаў “Музыкі” фальклорнага калектыву “Мілавіца” ДУА “Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі “Ветразь” г.Мінска”, кіраўнік ансамбля Герашчанка Алеся Аляксандраўна.

Дыплом IIIступені: ансамбль “Чабарок”  ДУА “Сярэдняя школа №71 г.Мінска”, кіраўнікі ансамбля Яван Алена Анатольеўна, Клімовіч Марына Яўгенаўна.

 

 

20.01.21

Майстар-клас «Сакральныя традыцыі ў каляднай абраднасці беларусаў»

Чытаць далей »
13.01.21

ПРАМЫ ЭФIР!

Чытаць далей »
13.01.21

«Калядачкi, вы хутчэй, хутчэй!»

Чытаць далей »